KIEDY W SPADKU DOSTANIESZ DŁUGI
KIEDY W SPADKU DOSTANIESZ DŁUGI – Spadek po bliskim zmarłym. Często liczymy na poprawę naszego domowego budżetu. Co jednak zrobić, jak tym spadkiem są same długi? Kto spłaca pożyczkę pozabankową po śmierci pożyczkobiorcy? Czy spadkobierca dziedziczący po zmarłym musi spłacić dług? Często nawet najbliższa rodzina nie wie, że zmarły miał kredyty lub inne zobowiązania. Najbliżsi zmarłego dowiadują się o tym przy analizowaniu testamentu. W tym artykule powiemy Ci, jak poradzić sobie z odziedziczonymi długami po zmarłym bliskim.
KIEDY W SPADKU DOSTANIESZ DŁUGI
Zgodnie z polskim prawem śmierć nie likwiduje zadłużenia, które zaciągnął zmarły. Przepisy prawa regulują obowiązek spłacenia długów. Przepisy nakazują spłatę długu osobie, która odziedziczyła majątek po zmarłym. Te same przepisy określają, że dziedziczenie w tym przypadku spada na spadkobiercę testamentowego (wskazany jest on przez zmarłego w testamencie, mogą być to osoby niepełnoletnie, firmy, fundacje) oraz spadkobierca ustawowy (jeżeli zmarły nie napisał testamentu to spadek dziedziczy najbliższa rodzina, czyli współmałżonek, dzieci, wnuki, rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, pasierbowie). Zastanówmy się, co zrobić, gdy dostaliśmy spadek obciążony pożyczką pozabankową. Jet kilka możliwości. O tym dalej w artykule.
Na przyjęcie lub odrzucenie spadku mamy określony literą prawa czas po upływie, którego jest on przyznawany z automatu z dobrodziejstwem inwentarza. Możemy również sami zdecydować, że spadek przyjmujemy właśnie w ten sposób. Co to oznacza? Dziedziczymy majątek po zmarłym, ale też i jego długi. I tu ważna informacja. Odpowiadamy za długi zmarłego tylko do wartości odziedziczonego majątku. Musimy jednak pamiętać, że wierzyciel może zająć dla pokrycia długów nie tylko określoną wartość odziedziczonego majątku, ale również adekwatną część naszego własnego dobytku. Dzieje się tak, gdy odziedziczone dobra są ciężkie do spieniężenia. Warto w sytuacji odziedziczenia spadku zasięgnąć porady prawnika. Większość z nich doradzi nam przyjęcia spadku wprost, czyli odrzucenie długów, a przyjęcie samych korzyści.
Mamy również prawo do nie przyjęcia spadku lub odrzucenia. Aby zrzec się spadku wystarczy w obecności notariusza sporządzić i podpisać akt notarialny. Po śmierci spadkodawcy możemy odrzucić spadek ustnie lub pisemnie przed sądem lub notariuszem. Odrzucenie spadku powoduje, że przechodzi on na kolejną osobę, która wedle przepisów ustawy spadkowej dziedziczy spadek. Tak więc, jeżeli żona odrzuca spadek po mężu, to ten jest dziedziczony przez ich dzieci. W takiej sytuacji dług się nie anuluje, a przechodzi na inne osoby.
Jeśli przyjmiesz spadek to nie masz już wyjścia i musisz uregulować odziedziczone długi. Jeżeli spadkobierców jest więcej niż jeden to mogą się oni podzielić spłatą długu. Jeżeli zadłużenie zostanie przejęte przez firmę windykacyjną to warto się z nią próbować dogadać i jakoś ten dług rozłożyć. Jeżeli nie zaczniesz spłacać długów to wierzyciele zaczną wysyłać monity i naliczać kolejne odsetki. Lepiej tego uniknąć.
Aby nie sprawić naszym bliskim kłopotów po naszej śmierci warto pożyczkę ubezpieczyć. W takim przypadku dług zostanie spłacony przez ubezpieczyciela, a nie naszą rodzinę.
KIEDY W SPADKU DOSTANIESZ DŁUGI